Sormak istediğiniz soruları sayfasının en altındaki form ile bize iletebilirsiniz. En kısa sürede cevaplayıp sorunlarını çözmek için çalışıyoruz.

Yorumlar

 1. Rabia Keskin    

  Muhabbet kuşum boğulurcasına sürekli ses çıkarıyor, kanatlarını kaldırarak garip sesler çıkarıyor hiç susmaksızın bu sesleri çıkartıyor

 2. kenan yağmur    

  sayın hocam 5 aylık rottweiller köpeğimin sol gözü dikkat edilince biraz puslu gibi ayrıca cep telefonu ile resmini çektiğimde o gözü renkli çıkıyo görme sorunu yok gibi napabilirim yardımcı olursanız sevinirim TşK EDRM.

  1. Vet. Hek. Seracettin ÖZTÜRK    

   Göz veteriner hekim tarafından katarkt, keratitis gibi göz hastalıkları yönünden muayene edilmeli. Tanıya göre medikal veya cerrahi tedavi uygulanmalıdır.

 3. DEMET ÖZKURşUN    

  Seracettin bey iyi günler dilerim,1 hafta kadar önce yaralı bir sığırcık bulduk ve bulunduğumuz bölgedeki en yakın veterinere götürdük, sonucunda sol ayak ve sol kanadı maalesef kurtarılamadı, şu an evde kafesde bakıyoruz, çevreden duyduğumuza göre pek mümkün gelmiyor ancak, bir arkadaş izlediği belgeselde kanadın yeniden çıktığını görmüş, böyle bir durum mümkün müdür?

  Saygılarımla,

  1. Vet. Hek. Seracettin ÖZTÜRK    

   Mümkün değildir. Kanatta tüyler yeniden çıkar.

 4. merve    

  merabalar hocam köpeğime dış parazit damlası damlattım bunun üstünde 1buçuk hafta geçti köpeğimi yıkasam etkisi gidermi

  1. Vet. Hek. Seracettin ÖZTÜRK    

   Damla şeklindeki pire ve kene damlaları boyun arkasındaki deriye uygulanır ve emilim yoluyla deri altındaki yağ bezlerinde depolanır. Bu nedenle köpeği yıkamanın ilaç üzerinde olumsuz bir etkisi yoktur.

 5. Huri    

  çok çaresiz kaldığım için sizin bilgi ve deneyimlerinizden faydalanmak istedim.bakımevinden ayağı yaralı bi köpekcik aldım 15gün kadar önce ayağını iyileştirebilmek için..pansumanı yapıldı, keneleri temizlendi, aşısı yapıldı.. ertesi günden itibaren halsizlik ve iştahsızlık başladı.bu arada pansumanını hiç aksatmadan yaptım ve yara şuanda kapanmak üzere..fakat dediğim gibi halsizlik ve iştahsızlık beni korkuttu..bu durum bi kaç gün sürdü..antibiyotik ve serumlarla 4 5 gün sonra ayaklandı. gayet güzel gezmeye dolaşmaya başladı bahçede..fakat 3 gün sonra yine kesildi iştah..öksürük ve burun akıntısı arttı..ciğerlerinden hırıltı eksik olmadı ve hiç birşey yememeye başladı yine..bugün çok kortum ayağa kalkamadığını gördüğümde ve koşa koşa veterinermize gittik.antibiyotiği kesmemi söyledi ve serum desteğinde bulundu.kan tahlillerinde gençlik hastalığı çıkmadı çoğu belirti olduğu halde Püskül’de.özellikle sinirsel formdaki gençlik hastalığının bütün belirteleri var:tikleri ve duyarsız ve boş bakışlar…….2 kez tahlil yapıldı tahmin edilen gençlik hastalığı kanında bulunamadı..çok korkuorum acaba var da biz mi bilmiyorz, tahlillerde çıkmama olasılığı var mıdır? yaşasın istiyorum..onu kurtarmak istiyorum ama giderek kötüleşiyor..önerebileceğiniz birşey var mı? lütfen bu konuda sizden yardım bekliyorum.

  1. Vet. Hek. Seracettin ÖZTÜRK    

   Köpekdeki belirtiler gençlik hastalığı ile örtüşmektedir.Veteriner hekimin hasta sahibinden hastalığın seyri hakkında alacağı detaylı anamnez, ileriki safhada sinirsel formda görülen titreme, inleme, ataksi, inkoordinasyon, dönme hareketi, bağırma özellikle tikler hastalığın teşhisi kolaylaştırır. Kesin tanı için laboratuvar tesleri yapılır. Her köpekte farklı duyarlılık görülebilir. Genç köpeklerde daha şiddetli seyreder. Sinirsel belirtilerin şekillendiği köpeklerde hastalı ğı atlatsalar dahi tikler devam eder. Hastalığın spesifik tedavisi yoktur. Sekunder enfeksiyonlara karşı antibiyotik,vücut direncini yükseltmek için serum ve vitamin tedavisi yapılır. Detalı bilgi için “Köpek Gençlik Hastalığı ” okumak için tıklayınız

 6. havva demir    

  9 aylık 3 tane kedim var. Bunlardan bir tanesi tuvaletten çıkınca kızak hareketi yapıt-yor ve tuvaleti genellikle kullanmak istemiyor. Daha önce böyle bir sorunumuz yoktu. şimdi tuvalete girmesi için beni görmesi lazım yoksa evin başka bir yerine yapıyor. Ben olumsuz olabilecek her türlü durumu tuvaletin etrafından kaldırdım ve daha öncedende kedi beslediğimden ona hiç kızmadan her seferinde dışkısını alıp tuvalet kabına geri götürdüm. Buna rağmen hiç bir değişme yok 1 aydır. Kızak hareketi başladıktan sonra bu davranışı geliştirdi. Bir şey anlatmaya çalışıyor ama anlayamıyorum. Yardımcı olursanız çok sevinirim… teşekkürler şimdiden…

  1. Vet. Hek. Seracettin ÖZTÜRK    

   Kedide iç parazit veya anal bölgede gelişen bir yangı neticesi kaşıntıdan gelişebilir. İç parazit tedavisi mutlaka yapılmalı. Ancak Veteriner hekim tarafından kontrol edilerek sebep tespit edilebilir.

 7. hamdi keleş    

  hocam alman kurt köpeğim kuyruğunu ısırıyor kuyruğu sankı inceldi neredeyse tüy kalmadı derısı gorunecek ılac kullandı ama geçmedı ıçım rahat etmıyor ne yapalım

  1. Vet. Hek. Seracettin ÖZTÜRK    

   Köpe
   ğin kuyruğunu ısırması pireler, pire ısırığı alerjisi, kuyrukta dermatit, mantar gibi deri probleminden veya davranış bozukluğundan kaynaklanabilir. Öncelikle köpek pire yönünden dikkatli şekilde incelenerek dış parazit tedavileri yapılmalıdır. Kuyruğu ısırmasının engellenmesi için Elizabeth yakalığı kullanabilirsiniz.Tam sebebinin bulunması ve uygun müdahale için veteriner hekimin muayenesi gerekmektedir.

 8. ayşe    

  merhaba benim kedim 2gün önce 7.kattan düştü vücudunda birşey yok geziyor evde ama iştahsız zorla yutturuyorum mamasını. iştahı için ne yapabiliririm lütfen yardımcı olun. teşekkürler

  1. Vet. Hek. Seracettin ÖZTÜRK    

   İçeriğinde B12 vitamini ihtiva eden B kompleks vitamin şuruplarında içirebilirsiniz.

 9. ceren can    

  Merhabalar benim kapımın önünde beslediğim köpeğim hasta.2 ay boyunca belediyenin rehabilitasyon merkezine gitti fakat malum belediye daha kötü birşekilde geri döndü.Kalp hastası olduğunu sölediler köpek erkek 15 -16 yaşlarında karnı şu an hamile bir köpeğin karnı gibi şiş iştahı çok çok iyi değil ama yine iyi.Ayağa kalkıyor fakat zor yürüyor çok halsiz hep yatıyor ara sıra öksürür gibi sesler çıkarıyor.Yanikalp hastası bir köpeğin karnı okadar şişermi gerçekten kalbiyle ilgili bir sorun olabilirmi yoksa başka birşeymidir?

  1. Vet. Hek. Seracettin ÖZTÜRK    

   Köpeklerde ortalama yaş 10 – 14 yıl arasında değişmektedir. Köpeğin ırkı, bakım ve beslenmesi, yaşadığı çevre şartları, köpeğin genetik yapısı gibi nedenler köpeğin yaşam sürelerini etkilesede 15-16 yaşına kadar yaşamış köpeğin bir çok sağlık problemleride kaçınılmaz olacaktır. Yaşlılık döneminde köpekte göz problemleri,katarakt, diş taşları, ağızda papillom, metabolizma bozuklukları, karaciğer bozuklukları, kalp hastalıkları, bir çok deri problemleri, kanser, eklem deformasyonları, topallık ,felç, kemik erimesi, düşkünlük, hareket etmede isteksizlik gibi bir çok sağlık problemleri doğal olarak görülecektir. Kalp hastası köpekte, dolaşım bozukluğuna bağlı olarak ödemler şekillenebilir.

 10. damla çiftetepe    

  merhaba seracettin bey muhabet kuşum 1 gün içinde birkaç kere duvara cama çarptı ve ondan sonra 2-3 gün durgundu öğrettiğm kelimeleri net söyleyemedi vücudunda hasar varmıdır nerden anlarım ve birde tüylerini sürekli düzeltiyor ve kaşınıyor yuvasına baktım pire yok vücuduna bakamıyorum ellettirmiyor avcuma alıncada güveni sarsılıyor korkarak yaklaşıyor herkese pire falan varmıdır ne yapabilirm.yardımcı olursanız sevinirim.

  1. Vet. Hek. Seracettin ÖZTÜRK    

   Kuşun vücudunda yaralanma, uçmasında problem yoksa, vücudunda hasar yoktur. Ancak çarpma etkisiyle strese girmiştir. Sürekli kaşınması bit probleminden kaynaklanabilir. Dikkatli şekilde tüyler arası bit yönünden kontrol edilmelidir. Bite karşı bit spreyleri ağız ve göze temas etmeyecek şekilde kullanılmalıdır. Veteriner hekim tarafından kontrol edilmesi daha doğru olur.

 11. devlet ardili    

  hocam yavru alman kurt var .bir gün önce parkta cim üzerine konuldu ve gözün bir tanesi hemen hafif şişti veterinere götürdüm bana göz damlası verdi neo_kort diye gözünü açtiginda biraz beyazlık oldugunu fark ettim sizçene olabilir

  1. Vet. Hek. Seracettin ÖZTÜRK    

   Veteriner hekim konrtol ederek gerekli tedaviye başlamış. Muayeneyi yapan veteriner hekim gerekli bilgiyi verecektir.

 12. emre caylan    

  merhabalar hocam 1,5-2 aylık terrier cinsi erkek köpeğimiz war daha hiçbir aşısı paraziti vb. yapılmadı…
  yankomşumuzun çocuğunu ısırmış acaba ne gibi önlem almalıyım ?
  cevabınızı bekliyorum

  1. Vet. Hek. Seracettin ÖZTÜRK    

   Köpeğin iç parazit tedavileri 1,5-2 aylık süre içerisinde yapılmalıdır. Karma aşılarına başlanmalı. 3 aylık olunca kuduz aşısı yapılmalıdır. Köpek 10 gün müşahade altında tutulmalı. Detaylı bilgi için  “Kuduz Hakkında Bilinmesi Gerekenler”   başlıklı yazıyı tıklayarak okumalısınız.

 13. fatma yetük    

  MERHABALAR BENIM KANGAL KOPEGIM VAR Dİşİ 24 GUNLUK. PEK KOPEKLERLE BILGIM YOK KULAKTAN DUYDUGUM KOPEKLERIN ADET KANAMASIOLDUGUNU.HER KOPEK OLURMU BENIM KIZIMDA OLUCAKMI BUNU SORMAK ISTEDIM VE YAS ORTALAMASI VARMI ADET KANAMASI DONEMININ. DISLERI CIKMAYA BASLADI BUNUN ICIN NE YAPABILIRIM ELIMI KEMIRIYO. şİMDİDEN TESEKKUR EDERIM

  1. Vet. Hek. Seracettin ÖZTÜRK    

   Her köpekde kızgınlık dönemlerinde kanlı akıntı görülür. Ergenlik dönemi; köpeğin ırkı ,kalıtımı, çevre koşulları, iklim ve beslenme durumuna göre farklılık gösterebilir. Genel olarak bu dönem 6-12 aylık yaşa ulaştıklarında görülür. Detaylı bilgi için “Köpeklerde üreme” başlıklı yazıyı tıklayarak okuyabilirsiniz.

 14. damla can    

  merhaba benim 1.5 aylik golden disi kopegim var. Anne altindan aldik 53 gunluk iken. Bize hic topraga koymamiz soylendi son karma asisi yapilmadan. 1 tane karma asisi yapilmis cunku. Bizde tuvaletini eve yapmasin diye disari cikartiyorduk. Sonra ishal oldu ortam degisikligindendir dedik genede vetenere goturduk ishal ilaci verdiler surekli uyudugu icinde antibiyotige basladik yanlis hatirlamiyorsam vetmisin penisilin verildi 5 gun boyunca ama simdi agzinin cevresinde yaralar cikti kulagindan iltihaplanmalar baslndi surekli uyumaya basladi halsizlesti sonra baska vetenere goturduk kanina bakteri gecttigini soyledi simdide baska ignelere basladik birisi gentavet digeri synulox ignelerin ismi. Ama bunlari vurunca daha kotu uyumaya basladi yaklasik 8 saattir uyuyor. Lutfen yardim edin. Kopegime bisi olmasina dayanamam. Sizce olurmu ???

  1. Vet. Hek. Seracettin ÖZTÜRK    

   Detay bilgiyi köpeği muayene ve tedavi eden Veteriner hekime size verecektir. Köpeğin genel durumuna göre kombine antibiyotiklerle tedavi devam edilmelidir.

 15. Ceykan Kılavuz    

  köpeğim çok fazla kaka yapıyor günde 10 kere falan. köpeğim 4,5 aylık cocker. kaka sorunu yüzünden mama değiştirdik acana ya geçtik önceden hill’s kullanıyorduk. fakat kakası azalmadı azaldığı ne zaman kendinigösterir yoksa bu mama da mı yararlı değil. mamayı iki gündür kullanıyoruz kakası hala çok fazla yoksa henüz anlamak için gerçek mi? yardım edin lütfen

  1. Vet. Hek. Seracettin ÖZTÜRK    

   Genellikle kalitesiz mamalar ile beslenmede besin değerlerinin düşük olması nedeniyle, posa miktarı fazla olacağından aşırı miktarda dışkılama görülür. Kaliteli mamada anormal bir dışkılama görülmez. Köpeğin dışkılama sıklığı yanında miktarı,kokusu, kıvamıda kontrol edilmelidir. İç parazit tedavisi mutlaka yapılmalıdır. Devam etmesi durumunda metabolizma ve sindirim sistemi problemi yönünden Veteriner hekim tarafından kontrol edilmelidir.

 16. kadir çan    

  kedim ishal oldu doğumdan 1 hafta sonra ercefryl veriyorum sabah akşam veteriner hekim doğumdan kaynaklanmış olabilir dedi.3 tane genta iğne yaptırdım.ishalden sonra.ama bir şey değişmedi.yemesi gayet iyi su da içiyor.kaynamış tavuk ve kuru mama veriyorum.ama bir değişiklik olmadı size göre ne yapmalıyım.bizlerde bu konuda çok etkili olan reflor den kapslü açarak bir miktar verebilirmiyim.

  1. Vet. Hek. Seracettin ÖZTÜRK    

   Reflor
    verebilirsiniz. İç parazit kontrolü ve tedavisi yapılmalıdır.

 17. hande    

  merhabalar bizim sokakta hamile olduğu için yemek verip beslediğimiz uyuz bir köpek var.bugün önüne et koyduğumuz sırada çocuklara saldırdı ve daha sonra yine çocuklara saldırdı ilk defa gördüm böyle yaptığını sizce neden olabilir bunu soruyorum çünkü mahallemizdeki insanlar böyle yaptığını görürse onu buradan uzaklaştıracaklar bu yüzden belki yapabileceğim bir şey vardır

  1. Vet. Hek. Seracettin ÖZTÜRK    

   Köpek önüne konan eti koruma içgüdüsü ile saldırganlaşabilir.

 18. tuğberk    

  merhaba benim 3 aylık alman kurdum var pro plan lamb & rice pupy mama kullanıyoruz kaç gram mama vermem lazım ve kaç öğün vermem lazım pek bilgim olmadığı için yazıyorum şimdiden teşekkürler

  1. Vet. Hek. Seracettin ÖZTÜRK    

   Yavru köpeğe günde 3 öğün verilmelidir. Mama miktarı köpeğin kilosuna göre ambalaj üzerindeki etikette yazan miktarda olmalıdır.
   Detaylı bilgi için “Yavru Köpeklerde Beslenme  ” başlıklı yazıyı tıklayınız.

 19. tuğberk    

  merhaba alman kurdu yavrumun mide boşluğu içine girik duruyor neden olabilir???

  1. Vet. Hek. Seracettin ÖZTÜRK    

   Yeterince beslenmemesinden dolayı zayıf kalmıştır.

 20. Fatma Akgür    

  Merhabalar.
  Benim muhabbet kuşumun burun üstü tüylerinde ve gaga çevresi tüylerinde problem var. şöyle ki çok rahat bir şekilde alt derisi gözükebiliyor. O bölgedeki tüyler sert ve dik dik duruyorlar. Aynı zamanda o bölgeyi sürekli kaşıyor tüneğine sürerek falan. Bir de nefes alırken de zorlandığını duyuyoruz. Tıs tıs nefes alırken ses çıkartıyor. Ne yapacağımı bilemiyorum. Yardım ederseniz sevinirim.

  1. Vet. Hek. Seracettin ÖZTÜRK    

   Mantar şekillenmiş olabilir. Bir Veteriner hekim tarafından kontrol edilmelidir.

Bir Cevap Yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Şu HTML etiketlerini ve özelliklerini kullanabilirsiniz: <a href="" title=""> <abbr title=""> <acronym title=""> <b> <blockquote cite=""> <cite> <code> <del datetime=""> <em> <i> <q cite=""> <s> <strike> <strong>