shadow

Yaban Tv’de gösterilen bir reklam filmi mahkemelik oldu.Saadettin Bıyıklı, katıldığı yarışmalarda derece alan köpeği Kobra’nın resmi ve görüntülerinin bir mama markası ve TV kanalında izinsiz kullanıldığı gerekçesiyle dava açtı. Bıyıklı şirket ve kanaldan 11 bin TL maddi ve manevi tazminat istiyor.

Bol ödüllü bir av köpeği olan Kobra’nın, evcil hayvan ürünleri satan şirketin mama kutularında resminin, doğa sporları yayını yapan Yaban TV kanalında ise görüntülerinin izinsiz kullanıldığı iddiası mahkemelik oldu.
Köpeğin sahibi Saadettin Bıyıklı şirket ve TV kanalı aleyhine maddi ve manevi tazminat davası açtı.

EğİTİMİNE BÜYÜK EMEK HARCADIM

Saadettin Bıyıklı avukatı aracılığı ile açtığı tazminat davası dilekçesinde, “Müvekkilim, Setter cinsi ‘Kobra’ adlı köpeğin sahibidir. Bu köpeğini büyük emek ve para harcayarak eğitmiştir. Kobra, birçok yarışmada derece kazanmıştır. Davalı Lider Evcil Hayvan Beslenme Ürünleri şirketi, müvekkilimden herhangi bir izin almadan ve hiçbir ücret ödemeden köpeğin resimlerini, mama reklamında kullanmış ve müvekkilim sayesinde cirosunu artırmıştır. Gene davalı Yaban TV, yarışmalarda dereceler elde etmiş Kobra’nın görüntülerini izinsiz ve hiçbir ücret ödemeden kullanmaktadır” dedi.

KÖPEK KAZANÇLARINI ARTIRDI

Dilekçede, başka bir eğitimsiz köpek kullanması durumunda davalıların reklamla elde ettiği ticari kazancı elde edemeyecekleri de savunuldu. Toplam 11 bin TL manevi ve maddi tazminat isteyen Saadettin Bıyıklı ayrıca, köpeğinin resimlerinin köpek maması ambalajında ve reklamlarda kullanılmasının yasaklanmasının ve televizyon kanalında da köpeğinin görüntülerini televizyon ve internet ortamında yayınlanmaması için önleme kararı verilmesini talep etti.

Asıl fayda sağlayan köpeğin sahibi

Televizyon kanalının avukatları ise davanın reddedilmesi gerektiğini savundu. Avukatlar cevap dilekçesinde, “Bu kanal 24 saat yayın yapan avcılık, balıkçılık, atıcılık, yelkencilik gibi tüm doğa sporlarına yer vermektedir. Avcılıkta bu köpeklerden hangisinin davacıya ait olduğu ise davacı dışında ne tarafımızdan ne de izleyicilere belirlenebilir değildir. Gerek müvekkil kanalın yayınlarında gerekse köpek maması reklamlarında yer alan köpek görüntülerinin davacıya ait ‘Kobra’ isimli köpeğin görüntüleri olduğu sabit değildir. Köpeğin görüntüleri başta Türkiye olmak üzere 36 ülkede seyredilen kanalda yayınlanmışsa köpeğe değer katmıştır. Müvekkil haksız kazanç elde etmesinin aksine davacıya olsa olsa fayda sağlamış olabilir” dedi.

Author

Vet. Hek. Seracettin ÖZTÜRK

Related Posts

Bir Cevap Yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Şu HTML etiketlerini ve özelliklerini kullanabilirsiniz: <a href="" title=""> <abbr title=""> <acronym title=""> <b> <blockquote cite=""> <cite> <code> <del datetime=""> <em> <i> <q cite=""> <s> <strike> <strong>