shadow

Hamsterinize bakmak için ilk olarak seçebileceğiniz tahta bir yuvadır. İkinci olarak ise akvaryum seçebilirsiniz. Akvaryumun yüksek olmasına dikkat ediniz. Diğer bir seçenek ise plastik yuvalardır. Ayrıca yuvanın içine merdiven v.b bir şey koyarsanız hamsteriniz kendi kendi eğlenebilecektir. Hayvanı elinize alıştırma konusuna gelince, yapmamanız daha iyi olur.

Zaten 3-4 yıl ömrü olan bu hayvanı elinizde oynarsanız,yaşam süresi daha çok kısalacaktır.

Ayrıca hamsterinizle aynı odayı paylaşmanızı tavsiye etmem. Çünkü ne kadar temizlerseniz temizleyin,hamsteriniz yine çok az da olsa kötü bir koku çıkaracaktır. Bu koku rahatsız olmanıza neden olabilir.

TEMİZLİK

Hamsterinizin yuvasını çok sık temizlemelisiniz. Çünkü bol bol su içtikleri için,bol bol çiş yaparlar. Bu koku da gerçekten rahatsız edicidir. Yuvanın tabanına kedi kumu yada pet shoplardan aldığınız talaşlardan koyabilirsiniz. Yuva haftada 2 kez temizlenmeli,ayda 1 kez dezenfekte edilmelidir. Hamsterinizin kişisel bir temizliği ihtiyacı yoktur. Onlar kendilerini kedi gibi yalayarak temizlerler. Eğer yıkama teşebbüsünde bulunursanız,hamsterinizi hasta edebilir ve ölümüne neden olabilirsiniz

BESLENME

Hamsterinizi her gün beslemelisiniz. Hamsteriniz için en uygun günlük yiyecek parakit yemidir. Çünkü bunun içinde hamsterinizin ihtiyacı olan buğday,mısır ,çiğdem v.b gibi şeyler vardır. Ayrıca bisküvi,havuç,yeşillik ve ara sıra verilecek ceviz,fındık gibi sert kabuklu yiyecekler ve bir dilim elmada hamsterinize verebileceğiniz yiyeceklerdir. Fakat hamsterinize asla yaz-kış yeşil kalan yiyeceklerden vermeyin. Hamsterler bol bol su içerler. Bu yüzden kesinlikle suluğunda suyu eksik etmeyin. Vede hamsterinize temiz su verin. Ayrıca bu suyun içine pet shoplardan elde edebileceğiniz vitaminlerden de koyabilirsiniz.

ÜREME

Gebelik dönemi 16 gün kadar süren dişiler yılda birkaç kez doğurabilirler. Bir batında doğurdukları yavru sayısı bazen 12’yi bulur. Yavrular bir aylıkken annelerineden ayrılabilirler.

Çok azı iki yaşına kadar yaşıyabilen bu hayvanlar iki aylıkken cinsel olgunluğa erişir ve üremeye başlar. Eğer hamsteriniz iki taneyse ana ve yavruyu başka bir yuvaya alınız. Çünkü diğer hamsterler yavruları yiyebilir. Hamsterinizi doğum yaptıktan sonraki ilk bir ay rahat bırakın. Ayrıca sakın yavruları sevmeye kalkışmayın. Çünkü anne yavruları kıskanarak yiyebilir.

hamsterdunyasi.blogcu.com

Author

Vet. Hek. Seracettin ÖZTÜRK

Related Posts

Bir Cevap Yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Şu HTML etiketlerini ve özelliklerini kullanabilirsiniz: <a href="" title=""> <abbr title=""> <acronym title=""> <b> <blockquote cite=""> <cite> <code> <del datetime=""> <em> <i> <q cite=""> <s> <strike> <strong>